Ubezpieczenie IT

Wymagania ubezpieczycieli – uwierzytelnianie wieloskładnikowe (ang. Multi-factor authentication, MFA)

Rosnąca liczba ataków hakerskich to dla ubezpieczycieli dowód na zwiększone ryzyko powstania szkody. I, w efekcie, konieczności wypłaty odszkodowania. W przypadku wielu ubezpieczycieli oferujących swoją ochronę firmom technologicznym poskutkowało podniesieniem składek za OC zawodowe dla IT i za ubezpieczenie Cyber. Inni jednak – ci, którzy specjalizują się w podobnych produktach – poszli drugą w stronę. Zamiast zwiększać cenę polisy, postanowili zadbać o bezpieczeństwo bezpośrednio u klienta. Jednym z wprowadzonych przez nich wymogów jest konieczność posiadania uwierzytelniania wieloskładnikowego po stronie ubezpieczonego.  

 

Luka w bezpieczeństwie – zdalny dostęp 

Statystyki pokazują, że tym, co szwankuje, jeśli chodzi o zabezpieczenia w firmach, jest udzielanie zdalnego dostępu do oprogramowania i systemów. To szczególnie istotne dziś, gdy tak popularna stała się praca zdalna. Tę obniżoną czujność wykorzystują hakerzy, którzy dostają się do oprogramowania, potem do sieci organizacji, którą szpiegują, by zebrać jak najwięcej informacji. Ostatnim etapem ich działalności jest wydobycie interesujących dla nich danych i zaszyfrowanie ich. I tak firmy padają ofiarami cyfrowych ataków.  

Nowe problemy, nowe wymogi 

Dlatego też Chubb – ubezpieczyciel, którego produkty można kupić na ubezpieczenieit.pl – włączył do wymogów konieczność wdrożenia wieloskładnikowego uwierzytelnienia dla systemów i oprogramowania, które dają możliwość zdalnego logowania.  

Takie rozwiązanie to świetne zabezpieczenie dla obu stron umowy – i ubezpieczonego, i ubezpieczyciela. Ograniczenie ryzyka w firmie IT to niezwykle istotny element dbania o cyberbezpieczeństwo. A to przekłada się bezpośrednio na możliwość pozyskania ochrony u czołowych, światowych ubezpieczycieli.  

Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste