Ubezpieczenie IT

Ubezpieczenie dla SaaSów – kompleksowy poradnik

Oprogramowanie jako usługa (Software as a Service, Saas) staje się coraz popularniejszym modelem oferowania rozwiązań informatycznych. 

Zazwyczaj niski koszt wejścia, relatywnie mniejsza opłata niż przy nabyciu licencji oraz zapewnienie bieżącego utrzymania i rozwoju oprogramowania sprawia, że od największych globalnych spółek po mniejsze podmioty takie oferowanie usług staje się coraz powszechniejsze. 

Oferując swoje rozwiązanie, zwłaszcza w kanale B2B, poza samym kodem, trzeba też pamiętać o całej masie czynników – od kwestii prawnych na marketingu kończąc. Wy to wiecie i my to wiemy (choć my działamy jako PaaS, z całym silnikiem na GCP). 

Odpowiedzialność za mój SaaS – czy jest się czego bać? 

Coraz częściej SaaSy już na początku swojej drogi z ekspansją zagraniczną przymierzają się do ubezpieczenia swojego rozwiązania.  

Polisa OC i ubezpieczenie Cyber mogą pomóc w przedstawieniu się jako wiarygodny partner. W końcu nie jest tak, że taką polisę może otrzymać każdy, bez spełnienia jakichkolwiek kryteriów. Bez wdrożenia odpowiednich procedur, zadbania o kwestie prawne – może okazać się to niemożliwe.  

Kolejnym powodem jest korporacyjny klient – ich z kolei często nie do końca interesuje, jakie ryzyko niesie nasza usługa. Dział zakupu ma obowiązek odznaczyć wszystkie checkboxy, a jednym z nich jest posiadanie zestawu ubezpieczeń. Jeśli chcemy podpisać kontrakt, wymóg musimy spełnić. 

Ale doświadczenia pokazują, że można te wymogi, jak i ich limity, negocjować. Traktowanie wszystkich jedną miarą nie zawsze ma sens. A my możemy dostarczyć Wam argumentów, jeśli takie negocjacje będą konieczne (SaaS o obrocie 2 mln PLN może mieć trudność, aby uzyskać ochronę na 10 mln EUR/GBP, a na pewno koszt byłby spory). 

Ważne pojęcia 

Limity odpowiedzialności – ważny aspekt większości regulaminów SaaS. Często spotykany model to iloczyn miesięcznej subskrypcji * x miesięcy. Stosuje się go w celu ograniczenia odpowiedzialności. Gorzej jak zdarzeń byłoby setki czy tysiące, ale i to można starać się ograniczyć. 

Zakres odpowiedzialności – szczegółowe wskazanie w jakich przypadkach można mówić o braku świadczenia usługi 

Wyłączenia odpowiedzialności – podobnie jak ubezpieczyciele, prawie każdy SaaS też ma taką sekcje  

Teoretycznie zatem, jeśli dobrze sporządziliśmy umowę licencyjną / regulamin – nasze ryzyko znacząco maleje. Ale nigdy nie wyeliminujemy zagrożenie błędem, który może doprowadzić do otrzymania setek czy tysięcy roszczeń.  

Dodatkowo, co pokazują nam historie naszych klientów, im większy klient, tym większa świadomość i oczekiwania. Często standardowe zapisy muszą ulec zmianie.  

A wtedy ryzyko wzrasta – i to znacząco.

WAŻNE!

Polisa OC zawodowa dla SaaS/IT w przypadku naszego rozwiązania zapewnia też pokrycie kosztów obrony do wysokości sumy gwarancyjnej. Oznacza to, że jeśli pojawi się roszczenie, koszty prawników pokryje ubezpieczyciel.  

Bo co w sytuacji, w której kontrahent postanowi z nami pójść do sądu? Bez dobrego prawnika, który specjalizuje się w IT, ciężko będzie stanąć w szranki z dużym klientem (oni najczęściej mają prawników na etacie i to żaden dla nich koszt).  

Dobra polisa – czyli jaka? 

Dobra polisa OC dla SaaS powinna zatem zawierać kilka elementów: 

  • szeroki zakres ubezpieczenia 
  • odpowiedni limit odpowiedzialności (tutaj również możemy pomóc w jego ustaleniu),  
  • brak wyłączeń dla branż do których kierujemy nasze rozwiązanie (tak, tak – ubezpieczyciele wprost mają takie zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), 
  • brak udziałów własnych lub jak najniższa wartość (udział własny to kwota, o którą odszkodowanie zostanie pomniejszone), 
  • renoma/rating ubezpieczyciela – jeśli idziemy z ofertą w świat to PZU, Hestia czy Warta mogą nie wystarczyć (nasz partner to znany na całym świecie ubezpieczyciel z ratingiem A). 

Ubezpieczenie Cyber ochroni dane

Nie da się świadczyć usługi bez posiadania i przechowywania podstawowych danych. W zależności od oferowanego rozwiązania możemy skończyć na przetwarzaniu adresu @, po dane dotyczące stanu zdrowia, finansów, danych analitycznych naszej spółki.  

Tu niezbędne może się okazać ubezpieczenie Cyber. Zapewnia ono pokrycie kosztów będących efektem ataków hakerskich – razem z utraconymi korzyściami i zwiększonymi kosztami prowadzenia działalności. Ubezpieczyciel pokryje nawet wydatki związane z zatrudnieniem specjalistów, którzy mają zniwelować skutki ataku. 

Ubezpieczenie Cyber pozwala też uniknąć kosztów związanych z karami administracyjnymi. Ubezpieczyciel zwróci pieniądze, które firma wyda na pokrycie kar za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych oraz pokryje koszt zgłoszenia incydentu do odpowiednich organów oraz osób, których dane zostały naruszone.  

Na naszej stronie możesz kupić pakiet ubezpieczeń stworzony specjalnie dla firm takich jak twoja. To pierwsze rozwiązanie wyłącznie dla IT. Z ochroną w standardzie na cały świat (bez USA i Kanady – możesz dokupić takie rozszerzenie), od ubezpieczyciela z ratingiem A, oparte na prostym procesie, z naszym eksperckim wsparciem, jeśli tylko go potrzebujesz. 

Jak kupić polisę dla Saasów na ubezpieczenieit.pl?

W naszym rozwiązaniu typowy SaaS ma wybór między dwoma obszarami działalności: 

Usługi chmurowe (Cloud) – System as a Service krytyczne dla działalności przedsiębiorstwa lub przetwarzające znaczną ilość danych osobowych (tutaj system nie pozwoli wam przejść dalej, ale nie oznacza to, że nie możemy wam pomóc. Skontaktujcie się z nami, a dostarczymy indywidualną ofertę od ubezpieczyciela) 

Usługi chmurowe (Cloud) – System as a Service lub Platform as a Service nie krytyczne dla działalności przedsiębiorstwa 

Masz wątpliwości do jakiej grupy się kwalifikować: krytyczna/nie krytyczna? 

Uzyskamy dla Ciebie stanowisko ubezpieczyciela.

Grunt to mieć pewność, że ochrona jest zapewniona. 
Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste