Tworzenie oprogramowania w sektorze lotniczym to skomplikowany proces, który wymaga od firm IT głębokiego zrozumienia specyfiki tej branży. Wysokie standardy bezpieczeństwa, a do tego precyzja i niezawodność – to elementy pracy niezbędne przy projektach w branży lotniczej. Dowiedz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas współpracy, o czym pamiętać i jak się chronić.
Umowa z kontrahentem – najważniejsze elementy
Wymagania
Żeby uniknąć błędów na kolejnych etapach realizacji zlecenia, już na samym początku –właśnie na etapie negocjowania umowy – należy dokładnie przeanalizować zapisy dotyczące wymagań. Wszystkie elementy zlecenia powinny być skrupulatnie opisane wraz z terminami i ich wykonania. Same wymogi mogą i powinny być aktualizowane już w trakcie realizacji projektu. Dzięki takiej strategii chronione są zarówno interesy zleceniodawcy, jak i wykonawcy.
Testowanie i ocena
Kolejne etapy realizacji projektu powinny być poprzedzone testami oprogramowania. Im skuteczniejsze i bardziej regularne testy, tym mniejsze ryzyko problemów w kolejnych stadiach rozwoju oprogramowania. Warto wdrożyć więc testy jednostkowe, systemowe, integracyjne, testy bezpieczeństwa i wydajności.
Dokumentacja
O kluczowej dla bezpieczeństwa roli dokumentacji technicznej nie trzeba chyba nikogo informować. Im bardziej szczegółowa dokumentacja, tym trafniejsze dopasowanie się do norm i regulacji obowiązujących w konkretnym sektorze – w tym przypadku w sektorze lotniczym.
Szkolenia i wsparcie techniczne
Gdy oprogramowanie jest gotowe, należy jeszcze je wdrożyć i, uwaga, wyszkolić pracowników w jego obsłudze. Samo ukończenie produktu jakim jest oprogramowanie to dopiero początek drogi do jego efektywnego wykorzystania. Przeprowadzenie szkoleń i udzielanie wsparcia technicznego to jedyny sposób na zapewnienie największej możliwej wydajności systemu oraz jego bezpieczeństwa.
Sprawdź również
Ubezpieczenie IT – projekty dla branży lotniczej
Dokładne zapoznanie się z treścią umowy i realizowanie jej zapisów to oczywiście podstawa do tego, by projekt nie tylko ukończyć z sukcesem, ale również zapewnić bezpieczeństwo zarówno stronie zlecającej, jak i realizującej. To jednak dopiero pierwszy krok ku pełnej ochronie.
Firmy IT, które podejmują się realizacji projektów dla branży lotniczej, nie powinny zapominać o ubezpieczeniu. A właściwie nie jednym, a kilku ubezpieczeniach.
Podstawą ochrony będzie OC zawodowe dla IT – kompleksowa polisa, która chroni przed konsekwencjami błędów, uchybień i opóźnień w realizacji projektu. To najbardziej podstawowy produkt ubezpieczeniowy w sektorze IT, który pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego firmy na wypadek ewentualnych roszczeń. Polisa umożliwia również pokrycie kosztów wynajęcia kancelarii prawnej, a nawet dostarcza wsparcie na wypadek naruszenia praw własności intelektualnej czy naruszenia związanego z działalnością medialną.
Aby jednak ochrona była kompleksowa, warto uzupełnić ją polisą Cyber, która chroni przed skutkami cyberataków, takich jak kradzież danych czy przerwy w działaniu systemu. W razie ataku hakerskiego pozwala m.in. na wynajęcie informatyków śledczych, ale również na sprawne zarządzenie kryzysem wizerunkowym związanym m.in. z utratą wrażliwych danych.
Oprogramowanie dla lotnictwa – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?
Tworzenie oprogramowania dla sektora lotniczego wymaga od firm IT najwyższych standardów pracy oraz zaawansowanej wiedzy technologicznej. Kluczowe jest odpowiednie przedstawienie ryzyka ubezpieczycielom. Jeśli oprogramowanie, które wykonujesz, nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo lotów i pasażerów, idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie ubezpieczenie OC zawodowe dla IT, które kupisz na naszej stronie. Jeżeli jednak potrzebujesz bardziej kompleksowego wsparcia – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!