Ubezpieczenie IT

Polisa Cyber – przed czym chroni i dlaczego warto ją mieć?

Ataki hakerskie są dzisiaj niezwykle powszechne. Kolejne newsy o wycieku informacji pojawiają się regularnie. Są to już nie tylko dane osobowe, ale również np. dane medyczne wykradane z laboratoriów czy szpitali. Okazuje się, że nawet najbardziej skomplikowane zabiegi, mające na celu zabezpieczenie infrastruktury sieci firmowej, nie zawsze wystarczają.  

 

W dzisiejszym świecie, ryzyko ataku cyber jest rzeczywistością i dlatego też często znajduje się w wymogach kontraktowych u Waszych klientów. Ubezpieczenie Cyber pozwala na przeniesienie sporej części ryzyka związanego z atakiem hakerskim na ubezpieczyciela. Jakich konkretnie? Omówiliśmy to w kilku punktach.  

Koszty własne 

Najistotniejszą funkcją ubezpieczenia ryzyk cybernetycznych (Cyber) jest pokrycie kosztów własnych związanych z atakami hakerskimi. Włączają się w to zarówno utracone korzyści firmy, która padła ofiarą ataku, jak i zwiększone w jego wyniku koszty prowadzenia działalności. Dzięki tej polisie ubezpieczyciel pokryje m.in. koszt wynajęcia specjalistów zajmujących się ograniczaniem negatywnych skutków przestępstwa. A wydatki z tym związane mogą być naprawdę wysokie.

Kary administracyjne 

Ubezpieczenie Cyber to również ochrona na wypadek konieczności zapłaty kar administracyjnych nałożonych na firmę, która padła ofiarą ataku. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci pieniądze wydane przez przedsiębiorstwo na opłacanie kar za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych oraz tych wynikających z obowiązku zgłoszenia incydentu do organów nadzoru oraz wszystkich osób, których dotknął wyciek. 

Usługi dodatkowe w ramach polisy Cyber 

To nie wszystko. Te standardowe zakresy ochrony zawarte w polisie Cyber są coraz częściej rozszerzane przez ubezpieczycieli o kolejne zapisy. W niektórych umowach pojawiają się w związku z tym paragrafy o tzw. assistance. Oferowane w jego ramach SOC i Cyber Response Team mają zapewnić aktywną ochronę network security dla firm objętych ubezpieczeniem.  

Usługa SOC, czyli Security Operations Center, to doskonałe rozwiązanie dla firm szczególnie narażonych na ataki hakerskie. W jej ramach specjalnie wydelegowany dla ubezpieczonego zespół specjalistów śledzi każdy wykraczający poza standard ruch na zasobach firmy objętej polisą.  

Z kolei Cyber Response Team ma za zadanie reagować natychmiast na każde naruszenie bezpieczeństwa, a nawet wirusy czy inne zagrożenia infrastruktury ubezpieczonego.  

Podsumowanie – polisa Cyber dla spółek IT 

Spółki IT mogą bardzo dużo zyskać, korzystając z polisy Cyber. Warto zabezpieczyć się na wypadek m.in. ataków hakerskich, których skutki mogą być naprawdę bolesne dla każdego przedsiębiorstwa. Im skrupulatniejsza ochrona, tym lepiej dla ubezpieczonego.

Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste