Ubezpieczenie IT

OC zawodowe IT. Na jakie zapisy warto zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie OC zawodowe dla IT to cały czas stosunkowo nowy produkt na polskim rynku. Obecnie oferuje je zaledwie 6 ubezpieczycieli. Zakres każdego z ubezpieczeń znacząco się od siebie różni. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej w wymogach kontraktowych w branży IT spotyka się zapis dotyczący właśnie ubezpieczenia od ryzyk związanych ze świadczeniem usług. Dlatego tak istotne jest dogłębne zrozumienie specyfiki produktu i zakresu poszczególnych ofert ubezpieczeniowych. Na jakie zapisy warto zwrócić uwagę, szukając najlepszego rozwiązania ubezpieczeniowego? 

Koszty obrony prawnej dla firm IT 

Zacznijmy od kosztów obrony/pomocy prawnej – elementu, o który często pytacie nas podczas rozmów. Jak w praktyce wygląda ochrona zapewniania przez dobre ubezpieczenie OC zawodowe dla programisty czy spółki IT? 

Już samo zgłoszenie roszczenia do ubezpieczonego przez osobę trzecią jest determinantą do skorzystania ze wsparcia ubezpieczyciela – ubezpieczenie ma zadziałać zarówno podczas ustalania zasadności potencjalnego roszczenia, jak i podczas ustalania ewentualnego odszkodowania (o ile jego wypłata okaże się zasadna).  

Ubezpieczyciel pokrywa koszt postępowania sądowego, kancelarii prawnych, tłumaczeń, biegłych do ustalonego w polisie limitu. Warto pamiętać, że postępowanie może trwać nawet kilka lat, przez cały ten czas generując dodatkowe koszty. Te z kolei mogą wynieść setki tysięcy, a nawet miliony złotych.  

Jeśli wykonujesz pracę dla zagranicznego klienta – sprawy sądowe toczą się najczęściej w jego kraju macierzystym. A to generuje wyższe koszty niż w przypadku sporu na terenie Polski. Mowa tu choćby o wynajęciu prawników znających prawo nowych technologii kraju, w którym ma miejsce spór.  

Zwróć uwagę, czy twoja ochrona obejmuje objęcie kosztów obrony prawnej do wysokości sumy w twojej polisie ubezpieczenia OC zawodowego, a jurysdykcja obejmuje cały świat. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Red flagi przy zawieraniu ubezpieczenia OC dla IT – na to zwracaj uwagę!

Uszkodzenie, usunięcie, zniekształcenie danych 

Jednym z ważniejszych zapisów w umowie ubezpieczenia OC zawodowego dla IT jest ten, dotyczący uszkodzenia lub usunięcia danych. Ochrona w tym zakresie umożliwia pokrycie szkód w przypadku usunięcia, uszkodzenia, zniekształcenia danych i utraty ich spójności lub całkowitego zniszczenia na skutek błędu podczas wykonywania pracy.  

Naruszenie praw własności intelektualnej w OC zawodowym dla IT 

Dla ubezpieczycieli istotne jest ryzyko wystąpienia roszczenia o naruszenie praw własności intelektualnej. W środowisku IT jest to temat szczególnie dyskusyjny i warto, aby polisa obejmowała ochroną roszczenia z tego tytułu do 100% wysokości sumy ubezpieczenia twojej polisy OC zawodowej.  

Co ciekawe, to właśnie to prawo należy do najczęściej łamanych – tak w Europie, jak i na świecie. Często dzieje się to nieświadomie. Niezwykle szybki rozwój technologii sprawia, że dostęp do zasobów internetowych jest w zasadzie nieograniczony.  

Co konkretnie obejmuje zapis “naruszenia praw własności intelektualnej” w ramach polisy OC zawodowej? Wykorzystanie utworu niezgodnie z zapisanymi w umowie celami, bez zezwolenia czy pozyskania wcześniej praw autorskich.  

Dla firmy IT niezwykle istotne jest skuteczne zabezpieczenie się przed kosztami wynikającymi właśnie z naruszenia praw własności intelektualnej. A takie zapewniać powinna dobra polisa OC zawodowej. 

Prywatność i ochrona danych osobowych 

Naruszenie prywatności i przepisów o ochronie danych osobowych to kolejne ryzyko związane z prowadzeniem działalności IT. Większość firm z tej branży zbiera, przechowuje i przetwarza ogromne ilości danych – w tym wrażliwych danych osobowych. A to zawsze wiąże się z ryzykiem. Przypadkowy wyciek danych może nastąpić m.in. na skutek błędu zawodowego, jak i zdarzenia zewnętrznego, np. ataku hakerskiego. Ubezpieczyciele w standardzie oferować powinni ochronę na wypadek naruszenia prywatności, łącznie z przepisami o ochronie danych osobowych.  

Podsumowanie – OC zawodowe dla IT 

Wszystkie te zapisy mają chronić firmy IT przed wysokimi niekiedy kosztami związanymi z błędami w pracy. A te, jak wiadomo, zdarzają się każdemu. Kupując polisę, warto pamiętać, by nie tylko spełniała ona wymogi kontraktowe, ale również gwarantowała kompleksową ochronę codziennej pracy.  

Na naszej stronie internetowej znajdziesz ubezpieczenia dopasowane do potrzeb firm z sektora IT. Składkę ubezpieczenia OC zawodowego od światowego ubezpieczyciela z ratingiem A obliczysz w 15 sekund, płynnie przechodząc później do zakupu. Dla twojej wygody i pełnego bezpieczeństwa. 

Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste