Polisa ubezpieczeniowa w wielu branżach jest podstawą do zapewnienia sobie ochrony na wypadek błędów czy opóźnień w realizacji projektów. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne. Sprawdźmy więc, czym różnią się od siebie OC zawodowe i OC ogólne. Podpowiemy, które warto wybrać, kiedy dobrym pomysłem jest rozszerzenie ochrony i dlaczego OC dla IT to zawsze dobry pomysł.
Rodzaje ubezpieczeń OC w branży IT
Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę IT, czy jesteś programistą zatrudnionym na umowę B2B lub freelancerem, ubezpieczenie z pewnością ci się przyda. Pytanie jednak brzmi: jakie ubezpieczenie dla IT wybrać, by cieszyć się pełną ochroną?
Zasadniczo w przypadku tej branży wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń OC. Są to:
Ubezpieczenie OC zawodowe (Professional Indemnity, Professional Liability, Errors&Omissions – to ubezpieczenie programisty lub spółki IT);
Ubezpieczenie OC ogólne (ubezpieczenie OC z tytułu prowadenia działalności gospodarczej, General Liability, Public Liability);
Ubezpieczenie OC ogólne uzupełnione o klauzulę IT.
Dla laika ubezpieczeniowego każde z nich zdaje się zapewniać odpowiedni poziom ochrony. To jednak złudne przeświadczenie. Dlaczego?
Ubezpieczenie OC zawodowe dla IT
Ubezpieczenie OC zawodowe dla IT (ubezpieczenie dla programisty czy spółki IT) jest najlepszym wyborem dla każdego, kto szuka kompleksowego zabezpieczenia swojej pracy. Jego zakres – w przeciwieństwie do OC ogólnego – pokrywa m.in. konsekwencje błędów i zaniechań, utraty bezpieczeństwa sieci czy naruszenie dobrego imienia. Ochroni ono również w sytuacji nieumyślnego usunięcia bądź uszkodzenia danych i koszt ich odtworzenia. Ktoś, kto szuka ubezpieczenia programisty lub ubezpieczenia dla firmy IT, powinien sięgnąć właśnie po ten produkt.
OC zawodowe nie zabezpiecza z kolei przed takimi zdarzeniami jak m.in. szkody w mieniu osób trzecich czy na osobach trzecich. Jak jednak wiadomo, są to przypadki, które w branży IT nie zdarzają się zbyt często. Tutaj większą bolączką jest zdecydowanie popełnienie błędu w pracy – np. naruszenie prywatności danych osobowych czy błąd w kodzie. A przed konsekwencjami takich zdarzeń chroni WYŁĄCZNIE ubezpieczenie OC zawodowe.
Specyfika branży sprawia, że niezbędna jest tutaj ochrona przed konsekwencjami szkód wobec kontrahentów, z którymi podpisujemy umowy. Ryzyko wywołania straty finansowej jest w sektorze IT bardzo wysokie – zdecydowanie większe niż ryzyko szkody majątkowej czy osobowej. Jednocześnie konieczna jest tutaj szczególna wiedza, pozwalająca efektywnie wykonywać zawód np. programisty. Specjalistyczne umiejętności warto chronić. Wszystko to sprawia, że OC zawodowe jest najlepszym wyborem dla osób działających w branży IT – czy to jako ubezpieczenie programisty, czy jako produkt dla firmy z tego sektora.
OC ogólne dla IT – jak to działa?
Warto jednak ochronę zapewnioną przez taką polisę rozszerzyć o ubezpieczenie OC ogólne. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie kompleksowe zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Należą do nich m.in.:
- Szkody w mieniu użytkowanym na podstawie dzierżawy czy umowy leasingu (kawa wylana na klawiaturę laptopa, upadek komputera z wysokości);
- Szkody w wynajmowanych nieruchomościach;
- Szkody osobowe pracowników.
Ubezpieczenie OC ogólne dla IT to najlepszy sposób na skuteczne uzupełnienie ochrony zapewnianej przez OC zawodowe dla programisty czy Software House’u. Warto pamiętać o polisie działalności szczególnie wtedy, gdy np. wynajmujemy biuro, zatrudniamy pracowników czy wysyłamy ich na wyjazdy służbowe. W takim przypadku ochrona z OC ogólnego może się okazać niezastąpiona.
Które OC dla IT wybrać? Podsumowanie
Czy to programista freelancer, czy osoba pracująca na podstawie umowy B2B, czy właściciel Software House’u – wszyscy potrzebują ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli potrzeba ta nie wynika z czystego rozsądku i chęci ochronienia się przed konsekwencjami błędów (które to konsekwencje mogą być bardzo kosztowne i – w przypadku braku polisy – mocno uderzają w majątek osoby odpowiedzialnej za szkodę), to bierze się w wymogów określonych w umowie przez potencjalnych kontrahentów. Wymogi kontraktowe już niemal zawsze zawierają właśnie zapis o ubezpieczeniu. Warto więc wiedzieć, jak najskuteczniej się chronić i które OC dla IT wybrać.
Realne ubezpieczenie programisty i spółki to OC zawodowe. Warto jednak dodać do niego polisę OC zawodową, by uzyskać jak najpełniejszą ochronę.