Ubezpieczenie IT

OC zawodowe a OC ogólne  

Polisa ubezpieczeniowa w wielu branżach jest podstawą do zapewnienia sobie ochrony na wypadek błędów czy opóźnień w realizacji projektów. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne. Sprawdźmy więc, czym różnią się od siebie OC zawodowe i OC ogólne. Podpowiemy, które warto wybrać, kiedy dobrym pomysłem jest rozszerzenie ochrony i dlaczego OC dla IT to zawsze dobry pomysł. 

Rodzaje ubezpieczeń OC w branży IT 

Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę IT, czy jesteś programistą zatrudnionym na umowę B2B lub freelancerem, ubezpieczenie z pewnością ci się przyda. Pytanie jednak brzmi: jakie ubezpieczenie dla IT wybrać, by cieszyć się pełną ochroną? 

Zasadniczo w przypadku tej branży wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń OC. Są to: 

Ubezpieczenie OC zawodowe (Professional Indemnity, Professional Liability, Errors&Omissions);  Ubezpieczenie OC ogólne (ubezpieczenie OC z tytułu prowadenia działalności gospodarczej, General Liability, Public Liability);   Ubezpieczenie OC ogólne uzupełnione o klauzulę IT.  Dla laika ubezpieczeniowego każde z nich zdaje się zapewniać odpowiedni poziom ochrony. To jednak złudne przeświadczenie. Dlaczego? 

Ubezpieczenie OC zawodowe dla IT 

Ubezpieczenie OC zawodowe dla IT jest najlepszym wyborem dla każdego, kto szuka kompleksowego zabezpieczenia swojej pracy. Jego zakres – w przeciwieństwie do OC ogólnego – pokrywa m.in. konsekwencje błędów i zaniechań, utraty bezpieczeństwa sieci czy naruszenie dobrego imienia. Ochroni ono również w sytuacji nieumyślnego usunięcia bądź uszkodzenia danych i koszt ich odtworzenia.   Nie zabezpiecza z kolei przed takimi zdarzeniami jak m.in. szkody w mieniu osób trzecich czy na osobach trzecich. Jak jednak wiadomo, są to przypadki, które w branży IT nie zdarzają się zbyt często. Tutaj większą bolączką jest zdecydowanie popełnienie błędu w pracy – np. naruszenie prywatności danych osobowych czy błąd w kodzie. A przed konsekwencjami takich zdarzeń chroni WYŁĄCZNIE ubezpieczenie OC zawodowe.   Specyfika branży sprawia, że niezbędna jest tutaj ochrona przed konsekwencjami szkód wobec kontrahentów, z którymi podpisujemy umowy. Ryzyko wywołania straty finansowej jest w sektorze IT bardzo wysokie – zdecydowanie większe niż ryzyko szkody majątkowej czy osobowej. Jednocześnie konieczna jest tutaj szczególna wiedza, pozwalająca efektywnie wykonywać zawód np. programisty. Specjalistyczne umiejętności warto chronić. Wszystko to sprawia, że OC zawodowe jest najlepszym wyborem dla osób działających w branży IT. 

OC ogólne dla IT – jak to działa? 

Warto jednak ochronę zapewnioną przez taką polisę rozszerzyć o ubezpieczenie OC ogólne. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie kompleksowe zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Należą do nich m.in.: 
  • Szkody w mieniu użytkowanym na podstawie dzierżawy czy umowy leasingu (kawa wylana na klawiaturę laptopa, upadek komputera z wysokości); 
  • Szkody w wynajmowanych nieruchomościach; 
  • Szkody osobowe pracowników. 
Ubezpieczenie OC ogólne dla IT to najlepszy sposób na skuteczne uzupełnienie ochrony zapewnianej przez OC zawodowe dla programisty czy Software House’u. Warto pamiętać o polisie działalności szczególnie wtedy, gdy np. wynajmujemy biuro, zatrudniamy pracowników czy wysyłamy ich na wyjazdy służbowe. W takim przypadku ochrona z OC ogólnego może się okazać niezastąpiona.  

Które OC dla IT wybrać? Podsumowanie  

Czy to programista freelancer, czy osoba pracująca na podstawie umowy B2B, czy właściciel Software House’u – wszyscy potrzebują ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli potrzeba ta nie wynika z czystego rozsądku i chęci ochronienia się przed konsekwencjami błędów (które to konsekwencje mogą być bardzo kosztowne i – w przypadku braku polisy – mocno uderzają w majątek osoby odpowiedzialnej za szkodę), to bierze się w wymogów określonych w umowie przez potencjalnych kontrahentów. Wymogi kontraktowe już niemal zawsze zawierają właśnie zapis o ubezpieczeniu. Warto więc wiedzieć, jak najskuteczniej się chronić i które OC dla IT wybrać.    
Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl. Przez lata pracowała jako brokerka ubezpieczeniowa, zajmując się obsługą branży IT.

Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste