Działania na szkodę firmy – czym są?
Do działań na szkodę spółki można zaliczyć szereg różnych zachowań lub zaniechań. Wszystko to regulowane jest przez Kodeks Pracy. W dziale V tego dokumentu znajdziemy zapisy dotyczące potencjalnej odpowiedzialności finansowej – zarówno za szkodę, jak i mienie, które zostało mu powierzone. Istnieją równocześnie zapisy regulujące możliwość domagania się zadośćuczynienia od pracownika oraz określające jego maksymalną wysokość.
Do działań na szkodę spółki można zaliczyć m.in.:
- usunięcie danych w systemie klienta,
- kradzież lub zniszczenia mienia,
- zainfekowanie wirusem infrastruktury klienta,
- ujawnienie danych osobowych lub innych informacji poufnych,
- naruszenie prawa własności intelektualnej,
- publikacja pomówień, oszczerstw czy zniesławień,
- popełnienie błędu np. w kodzie oprogramowania,
- niedbałe wykonywanie obowiązków.
Odpowiedzialność pracownika za szkody
Zakres odpowiedzialności pracownika w dużej mierze jest uzależniony od rodzaju umowy i samego czynu zabronionego. Inaczej wygląda to w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, inaczej przy własnej działalności gospodarczej. W pierwszej sytuacji odpowiedzialność opiera się o zapisy Kodeksu Pracy, w drugiej – Kodeksu cywilnego.
Z punktu widzenia potencjalnej kary istotne jest również to, czy pracownik działał umyślnie, czy nieumyślnie. Jeśli zatrudniona w firmie osoba celowo doprowadzi do powstania szkody, odpowiada do pełnej jej wysokości. Warto wiedzieć, że w tym przypadku pracownik odpowiada nie tylko za straty, ale też za utracone przez firmę korzyści.
Jeśli z kolei szkoda powstała nieumyślnie, pracodawca może domagać się trzykrotności wynagrodzenia swojego pracownika.
Zdarza się również, że pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej – np. kontrahentowi, dla którego zlecenie wykonuje spółka. Przepisy mówią, że do naprawienia szkody zobowiązany jest w takiej sytuacji pracodawca. Natomiast może on domagać się zwrotu wypłaconego odszkodowania.
Ubezpieczenie programisty i spółki IT
Wszystko to jednoznacznie wskazuje na zasadność wykupienia solidnego ubezpieczenia. W przypadku IT najlepiej sprawdzi się OC zawodowe – ubezpieczenie programisty lub spółki. Chroni ono przed roszczeniami osób trzecich w postaci czystych strat finansowych.
Jeśli w trakcie wykonywania zlecenia na skutek niedopatrzenia, pominięcia czy błędu dojdzie do powstania szkody np. u kontrahenta, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. W efekcie ani firma, ani osoba realizująca zlecenie nie będą musiały martwić się potencjalnymi problemami finansowymi związanymi właśnie z błędem czy niedopatrzeniem.
Ubezpieczenie OC programisty i spółki IT zagwarantuje też opłacenie kosztów niezbędnych do zweryfikowania zasadności roszczenia, a więc np. kosztów obrony prawnej.
Polisa warunkiem bezpieczeństwa
Żeby kompleksowo chronić swoją pracę – czy to w ramach spółki IT, czy jako programista – należy poznać mechanizmy, które leżą u podstaw polskich przepisów. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka związanego m.in. z nieuczciwością pracowników czy działaniem na szkodę spółki jest zabezpieczenie się stosowną polisą.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze ubezpieczenia lub masz dodatkowe pytania
Ubezpieczenieit.pl pomoże ci ochronić twoją pracę.