Ubezpieczenie IT

Nie płać za błędy w pracy z własnych pieniędzy. Sprawdź, jak się chronić

Do obowiązków programisty należy nie tylko sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych, ale też skuteczne chronienie swojej kariery. Ryzyko błędu w IT – w tym błędu w kodzie – jest realne. Nikt nie jest nieomylny, a nawet najlepszy specjalista może mieć gorszy dzień. To szczególnie niebezpieczne dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Popełnienie błędu, który skutkuje stratami finansowymi kontrahenta, wiąże się z odpowiedzialnością finansową. W przypadku osób na JDG ucierpieć więc może prywatny majątek! Krótko mówiąc – to z konta konkretnego samozatrudnionego muszą zostać pokryte roszczenia klienta. Bywa, że jest to nawet kilka milinów złotych. Dlatego właśnie bezwzględnie należy się zabezpieczać.  

Solidna umowa 

To, za co jesteś odpowiedzialny w ramach projektu, określa umowa. Zanim ją podpiszesz, skonsultuj się z prawnikiem, który sprawdzi wszystkie jej zapisy i podpowie, które są szczególnie newralgiczne. Pamiętaj, że pierwszym krokiem do kompleksowej ochrony jest dbanie o swoje bezpieczeństwo – również przy podpisywaniu kontraktu. To on będzie potem określał, za co ponosisz ewentualną odpowiedzialność. 

Firmy, z którymi wchodzisz we współpracę, dobrze wiedzą, jak zabezpieczyć swoje interesy. Sztab wyspecjalizowanych prawników dba o to, by zawrzeć w umowach zapisy dotyczące limitów odpowiedzialności czy kar umownych.  

Warto też wiedzieć, że różne zapisy są charakterystyczne dla różnych krajów. I tak w umowach z klientami z USA często pojawiają się zapisy dotyczące wymaganego limitu odpowiedzialności „na każde zdarzenie” (per occurrence, per loss, per claim, each and every loss, for each claim), podczas gdy w kontraktach sporządzanych na gruncie europejskim korzysta się z zapisów dotyczących wszystkich zdarzeń łącznie (per occurrence and annual aggregate; per claim and in the aggregate; for each claim and in annual aggregate). 

Wymogi dotyczące ubezpieczenia to standard w umowach z kontrahentami z zagranicy. Coraz częściej podobny trend obserwuje się też w Polsce.  

Wniosek, warunki, polisa – ubezpieczenie programisty w pigułce 

Podstawą ochrony dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i pracujących w sektorze IT jest solidne ubezpieczenie. Lata praktyki w tym sektorze pokazują nam, że prawdziwym gamechangerem w pozyskaniu ofert i najlepszych warunków jest… prawidłowo wypełniony wniosek do ubezpieczyciela! 

W tradycyjnym systemie danych, które musisz dostarczyć do ubezpieczyciela, jest bardzo dużo. Co więcej – każda firma ma własne wnioski. Oznacza to, że każdorazowo musisz wypełniać skomplikowany, wielostronicowy wniosek, by pozyskać oferty. Jeśli popełnisz błąd we wniosku i podasz dane niezgodne z prawdą, ubezpieczyciel może w efekcie odmówić wypłaty odszkodowania! 

To skomplikowanie wniosków i całego procesu pozyskania oferty było dla nas jednym z motywatorów do stworzenia serwisu ubezpieczenieit.pl. Nasz wniosek jest maksymalnie uproszczony – tak, by minimalizował ryzyko popełnienia błędu, jednocześnie dostarczając ubezpieczycielowi wszystkich niezbędnych danych.  

Jeśli prowadzisz JDG, nie musisz odpowiadać na pytania dotyczące spółek – i na odwrót. 

OWU w ubezpieczeniu dla programisty – sprawdź koniecznie! 

Skuteczna polisa to taka, która zapewnia szeroki zakres ochrony. Żeby mieć pewność, że tak właśnie będzie, należy sprawdzić wszystkie zapisy umowy i, koniecznie, OWU. Tutaj znajdują się wykluczenia, czyli sytuacje i zdarzenia, których ubezpieczenie nie obejmuje. Najczęściej są to: 

  • kary umowne, 
  • rozszerzenia odpowiedzialności,
  • roszczenia wynikające z gwarancji czy rękojmi. 

OC dla programisty – na co zwrócić uwagę? 

Jak wybrać ubezpieczenie OC dla programisty, by mieć pewność, że w razie problemów faktycznie zadziała?  

Przede wszystkim należy wiedzieć, że OC dla IT chroni przed roszczeniami osób trzecich, które to roszczenia są konsekwencją błędów związanych z wykonywaniem usług IT. To produkt idealny właśnie dla programistów na JDG, którzy nie chcą w razie problemów płacić za błąd z własnej kieszeni.  

Podstawą znalezienia idealnej polisy jest wybranie ubezpieczyciela. Musi być godny zaufania, doświadczony, wyspecjalizowany w produktach dla tej branży. To gwarancja, że zapisy umowy będą odpowiadać realnym sytuacjom, które mogą mieć miejsce w IT. 

SPRAWDŹ

Jak wygląda 5 kroków do pełnego bezpieczeństwa

Ubezpieczenieit.pl dostarcza produkty Chubb – renomowanego ubezpieczyciela z USA. Jego produkty znane są na całym świecie i respektowane przez branżę niezależnie od kraju, z którego pochodzi kontrahent. To gwarancja najwyższej jakości. 

Na naszej stronie nie musisz wypełniać kilku skomplikowanych wniosków. Cały proces zakupu przejdziesz online. W 5 krokach odpowiesz na pytania o swoją działalności, wybierzesz interesujące cię produkty i opłacisz polisę, którą dostaniesz potem na maila.

Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste