Ubezpieczenie IT

Jak ubezpieczyć firmę IT zajmującą się tworzeniem i zarządzaniem infrastrukturą sieci?

Firmy IT pełnią kluczową rolę w tworzeniu i zarządzaniu infrastrukturą sieciową. Od architektury LAN (Local Area Network) po sieci WLAN (Wireless Local Area Network), inżynierowie sieciowi dbają o płynność i stabilność komunikacji wewnętrznej firm i organizacji. Sprawdzamy, jak właściwie ubezpieczyć firmę IT zajmującą się network developmentem, aby chronić ją przed potencjalnymi zagrożeniami.

Rodzaje ryzyk w sektorze network development

Przy tworzeniu i zarządzaniu infrastrukturą sieci, firmy IT mogą napotkać różne rodzaje ryzyk. Dziś skupiamy się wyłącznie na infrastrukturze sieciowej bez elementów związanych z cybersecurity, czyli bez oprogramowania i sprzętu zabezpieczającego. 

Błędy w projektowaniu i wdrażaniu

Zły projekt sieci lub błędy podczas wdrażania mogą prowadzić do awarii – często długotrwałych – które wpływają na operacje biznesowe klienta. W efekcie – może pojawić się roszczenie do wykonawcy.

Odpowiedzialność za infrastrukturę

Firmy IT mogą być odpowiedzialne za utrzymanie i zarządzanie infrastrukturą sieciową klienta. Awaria infrastruktury może prowadzić do przestojów, strat finansowych i utraty reputacji.

Lokalizacja infrastruktury

Zarządzanie infrastrukturą na miejscu (on premise) niesie ze sobą większe ryzyko niż rozwiązania chmurowe (cloud), które są zazwyczaj bezpieczniejsze i mniej podatne na fizyczne uszkodzenia.

Jakie ubezpieczenie wybrać? 

Aby zabezpieczyć firmę IT przed powyższymi ryzykami, warto rozważyć kilka kluczowych kwestii. Polisa powinna chronić kompleksowo przed m.in.: 

  1. błędami i zaniechaniami – tutaj ochronę zapewni ubezpieczenie OC zawodowe dla programisty czy spółki IT (Professional Indemnity). To podstawowy rodzaj ubezpieczenia dla firm IT. Chroni przed roszczeniami klientów z tytułu błędów lub zaniedbań w świadczeniu usług, które mogą prowadzić do awarii sieci.
  2. odpowiedzialnością cywilną (General Liability Insurance) – przed roszczeniami z tytułu szkód majątkowych lub osobowych chroni ubezpieczenie OC ogólne. Zabezpiecza na wypadek problemów, które mogą powstać w wyniku działań firmy IT.
  3. przerwami w działalności – tutaj ochronę zapewni ubezpieczenie OC zawodowe dla IT. Zagwarantuje ochronę finansową w przypadku przerw w działalności spowodowanych awarią sieci, które mogą prowadzić do utraty dochodów po stronie klienta.
  4. ubezpieczenie sprzętu – choć nie obejmuje bezpośrednio cybersecurity, warto zabezpieczyć sprzęt używany do zarządzania infrastrukturą sieciową, zwłaszcza w przypadku rozwiązań on premise.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy wyborze ubezpieczenia dla firmy IT zajmującej się network developmentem, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów: 

  • ZAKRES OCHRONY – upewnij się, że polisa ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie potencjalne ryzyka związane z projektowaniem, wdrażaniem i zarządzaniem infrastrukturą sieciową.

 

  • SPECYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI – zrozumienie specyfiki działalności i ryzyk związanych z infrastrukturą on premise i cloud jest kluczowe. Infrastruktura on premise jest bardziej podatna na fizyczne uszkodzenia i awarie, co może wymagać wyższego poziomu ochrony.

 

  • WARUNKI POLISY – przeanalizuj dokładnie warunki polisy, aby upewnić się, że obejmuje ona wszystkie aspekty działalności firmy IT. Niektóre polisy mogą wykluczać określone ryzyka lub mieć ograniczenia dotyczące konkretnych sytuacji.

 

  • DOŚWIADCZENIE UBEZPIECZYCIELA – wybierz ubezpieczyciela z doświadczeniem w branży IT. Firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach dla IT lepiej rozumieją specyficzne potrzeby i ryzyka związane z network developmentem. Dostarczają więc najbardziej skonkretyzowane i precyzyjne ubezpieczenia dla programistów i firm IT.

Ubezpieczenie usług network development  

Tworzenie infrastruktury sieciowej i zarządzanie nią to kluczowy element działalności firm IT, niosący ze sobą wiele ryzyk. Właściwe ubezpieczenie jest niezbędne, aby chronić firmę przed potencjalnymi stratami finansowymi i reputacyjnymi. Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę na zakres ochrony, specyfikę działalności oraz doświadczenie ubezpieczyciela. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się na rozwijaniu biznesu, mając pewność, że jesteś odpowiednio zabezpieczony. 

Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste