Ubezpieczenie IT

Jak ubezpieczenie OC zawodowe dla IT chroni twoją firmę przed naruszeniami praw autorskich

W dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym informacje są jednym z najcenniejszych zasobów, ochrona danych oraz praw autorskich stała się kluczową kwestią dla każdej firmy, zwłaszcza tych z branży IT. Firmy te często pracują z poufnymi informacjami oraz tworzą i używają oprogramowania, co stawia przed nimi ryzyko naruszenia praw własności intelektualnej (Intellectual Property). W takim kontekście ubezpieczenie dla branży IT pełni kluczową rolę, chroniąc przed potencjalnymi konsekwencjami prawno-finansowymi związanymi z takimi naruszeniami. 

Dlaczego ubezpieczenie od naruszenia praw autorskich jest istotne dla firm IT? 

Firmy IT często korzystają z oprogramowania i innych kreatywnych materiałów, które mogą podlegać prawom autorskim. Nawet w przypadku najbardziej starannej pracy, istnieje ryzyko, że mogą pojawić się błędy, które prowadzą do naruszenia własności intelektualnej, na przykład używając oprogramowania bez odpowiedniej licencji lub korzystając z treści, które nie są legalnie dostępne. Konsekwencje takiego naruszenia mogą być poważne, włączając w to koszty sądowe, grzywny oraz straty finansowe związane z naprawieniem szkód. 

Jak ubezpieczenie dla IT chroni przed naruszeniami praw autorskich? 

Ubezpieczenie dla branży IT często obejmuje klauzule związane z naruszeniami praw autorskich. Polisa może zapewniać ochronę przed roszczeniami osób trzecich dotyczącymi naruszenia własności intelektualnej (w tym praw autorskich), co obejmuje zarówno koszty obrony przed takimi roszczeniami, jak i ewentualne odszkodowania, które mogą być wymagane w przypadku uznania takiego naruszenia. 

Korzyści posiadania ubezpieczenia dla IT w kontekście praw autorskich: 

  • Ochrona finansowa: Ubezpieczenie dla IT może pomóc w pokryciu kosztów sądowych i ewentualnych odszkodowań związanych z roszczeniami dotyczącymi naruszeń praw autorskich, czy też szerzej – praw własności intelektualnej. 
  • Spokój ducha: Posiadanie ubezpieczenia daje firmom pewność, że są one chronione przed ryzykiem związanym z przypadkowymi naruszeniami praw autorskich. 
  • Wsparcie prawne: W przypadku postępowania sądowego ubezpieczyciel pokryje koszty sądowe i koszt wynajęcia prawników  

Podsumowanie – ubezpieczenie dla IT a prawa autorskie

Ubezpieczenie od naruszenia praw autorskich jest kluczowym elementem dla każdej firmy działającej w branży IT. Ubezpieczenie dla IT może stanowić ważne narzędzie w zapewnieniu ochrony przed ryzykiem związanym z przypadkowymi naruszeniami tych praw. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, aby zminimalizować potencjalne skutki finansowe i prawne związane z naruszeniami praw autorskich. 

Na ubezpieczenieit.pl w kilka sekund obliczysz składkę za OC zawodowe, w parę minut kupisz polisę, którą otrzymasz na maila. A wszystko to 100% online i od światowej klasy ubezpieczyciela – Chubb. W Chubb naruszenie praw własności intelektualnej jest w standardowym zakresie polisy. Nie ma potrzeby dodawania żadnych klauzul. Co ważne – jest to zakres, za który ubezpieczyciel odpowiada w 100% wybranego limitu odpowiedzialności. To ogromna przewaga w stosunku do konkurencji na polskim rynku. 

Inaczej jest tylko w przypadku rozszerzenia na terytorium USA i Kanady – w tej sytuacji ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczana do 50% wybranego limitu odpowiedzialności.

Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste