Ubezpieczenie IT

Body leasing w IT – co trzeba wiedzieć w kontekście bezpieczeństwa (i nie tylko)

Wraz z rozwojem technologii informacyjnych i cyfrowych, branża informatyczna staje się jednym z najbardziej dynamicznych i konkurencyjnych sektorów gospodarki. W takim niejednorodnym, wielowymiarowym środowisku kluczowymi dla osiągnięcia sukcesu cechami są elastyczność i szybkość reakcji na zmieniające się potrzeby rynku. Żeby sprostać tym wyzwaniom, coraz więcej firm chcących wdrożyć nowe rozwiązania IT – aby nie budować nowych zespołów w firmiesięga po body leasing, zwany też outsourcingiem kadrowym. Co to właściwie oznacza i jakie są korzyści oraz wyzwania związane z tą strategią? 

Body leasing – co to jest? 

Body leasing to nic innego jak “wypożyczanie” pracowników do innej firmy na czas realizacji projektu. To efektywna metoda na uzupełnienie brakujących członków zespołu IT bez konieczności przeprowadzania rekrutacji i zatrudniania nikogo na stałe. 

Taki “wynajem” pracownika innej firmie pozwala na uzupełnienie zasobów ludzkich po stronie klienta. Najczęściej dzieje się tak, że pracownik zostaje oddelegowany do firmy obsługiwanej przez niego, w której to firmie ma wykonać określony zestaw zadań. Po tym czasie jego misja się kończy, a specjalista wraca do firmy-matki.  

PORADNIK

Jak ubezpieczyć usługi DEV/OPS lub Managed Services Providers?

Dla kogo ta usługa, czyli kto może skorzystać na body leasingu? 

Z usług tego typu mogą korzystać zarówno duże korporacje, jak i niewielkie firmy. Wszystko uzależnione jest od rodzaju zadania, które należy wykonać.  

Jeśli mowa o wielowymiarowym zarządzaniu procesami, przygotowywaniu oprogramowania i wdrażaniu go lub kompleksowej obsłudze z zakresu IT – najpewniej lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zakup usług Software House’u. Ale jeżeli wsparcia wymaga jakaś mniejsza, określona grupa zadań, wykonanie kilku sprintów np. związanych z tworzeniem oprogramowania, wdrażaniem oprogramowania (np. SAP lub inne oprogramowanie z rodzimy ERP), konfiguracją oprogramowania, czynnościami DEV-OPS, utrzymywaniem oprogramowania, modyfikacją istniejącego oprogramowania, doskonale sprawdzi się właśnie body leasing. Nie liczy się więc wielkość firmy, a jej potrzeby biznesowe.  

Zadaniem spółki świadczącej usługę body leasingu jest przede wszystkich znalezienie osoby, która w największym możliwym stopniu będzie odpowiadała obecnym potrzebom klienta. Dotyczy to w szczególności doświadczenia w podobnych projektach (junior/mid/regular/full stack), doświadczenia w obsłudze klientów z konkretnych branż, doświadczenia w działaniu na poszczególnych rynkach (Polska/Europa/USA) – kryteriów może być wiele. 

Korzyści body leasingu w branży IT 

  • Elastyczność zasobów ludzkich: body leasing umożliwia firmom bardziej elastyczne dostosowywanie pracowników do zmieniających się potrzeb projektowych. Firmy mogą szybko zbudować odpowiedni do rozmiaru i rodzaju projektu zespół specjalistów – “wypożyczając” ich; 
  • Redukcja kosztów: outsourcing kadrowy pomaga firmom w ograniczeniu kosztów związanych z rekrutacją, szkoleniem oraz utrzymaniem pracowników. Agencje rekrutacyjne często mają dostęp do szerokiej bazy specjalistów, co pozwala na znalezienie odpowiedniego kandydata w krótkim czasie; 
  • Dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy: dzięki body leasingowi firmy mogą mieć dostęp do specjalistów z różnych dziedzin IT, posiadających konkretne umiejętności i doświadczenie niezbędne do realizacji konkretnych projektów. A dobry ekspert to najważniejszy element układanki prowadzącej do sukcesu w biznesie. 

Wyzwania – czy body leasing zawsze się sprawdza? 

O ile body leasing ma bez wątpienia dużo plusów, umożliwiając korzystanie z usług ekspertów IT bez konieczności przeprowadzania wieloetapowej rekrutacji i tworzenia osobnego stanowiska, o tyle wiążą się z nim również pewne zagrożenia.  

  • Zarządzanie relacjami: zarządzanie zespołem pracowników, którzy formalnie nie są pracownikami firmy, może stanowić wyzwanie w zakresie komunikacji, integracji zespołowej oraz budowania lojalności; 
  • Bezpieczeństwo danych: Istnieje ryzyko, że pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji rekrutacyjnych uzyskają dostęp do wrażliwych danych klientów. Dlatego kluczowe jest zadbanie o skuteczne procedury bezpieczeństwa i poufności; 
 

Wyzwaniem jest również zabezpieczenie kontraktorów pracujących jako osoby “leasingowane”. Każdorazowo przed podjęciem się zlecenia należy skrupulatnie przeanalizować umowę. To od jej zapisów – nie samej nazwy stanowiska – zależy, jaka odpowiedzialność będzie ciążyć na wykonawcy.  

W przypadku body leasingu najczęściej odpowiedzialność jest ograniczona, a zakres obowiązków wynika bezpośrednio z kierowania i nadzoru nad usługą IT przez zamawiającego. Zawsze jednak należy to sprawdzić w zapisach umowy. 

Żeby zapewnić sobie kompleksową ochronę, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia – dotyczy to zarówno kontraktorów (OC programisty jako zabezpieczenie na wypadek błędów czy zaniechań), jak i firm zajmujących się body leasingiem (ubezpieczenie spółek IT jako ochrona przed konsekwencjami błędów i zaniechań podwykonawców). W przypadku spółek dobrą praktyką jest też dodanie do umowy z podwykonawcą obowiązku posiadania ubezpieczenia.  

Rozwiązaniem, które zda egzamin jest ubezpieczenie OC zawodowe dla IT (sprawdza się zarówno jako OC programisty, jak i ubezpieczenie spółki IT). Ubezpieczenie chroni przed roszczeniami osób trzecich, będącymi konsekwencją błędów i uchybień związanych z wykonywaniem usług IT.  

Podsumowanie – body leasing w IT 

Body leasing w branży IT to strategia, która umożliwia firmom elastyczne zarządzanie zasobami ludzkimi i dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy. Pomaga również w ograniczeniu kosztów i przyspieszeniu procesu rekrutacji. Jednocześnie nie jest oczywiście wolny od problemów i niesie za sobą wyzwania zarówno w obszarze komunikacji, jak i bezpieczeństwa. To właśnie zrozumienie korzyści i ryzyk związanych z body leasingiem pozwoli firmom skutecznie wykorzystać tę strategię w celu osiągnięcia sukcesu w dynamicznej branży IT. 

Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste