Ubezpieczenie IT

Wymogi kontraktowe dla IT – jak je spełnić? Kompendium wiedzy

Niezależnie od tego, czy jesteś programistą freelancerem, czy prowadzisz Software House, w wielu przypadkach – szczególnie przy zawieraniu nowych umów – będziesz potrzebować polisy ubezpieczeniowej, która spełni wymogi kontrahenta. Jakie ubezpieczenia najczęściej pojawiają się w umowach? Dlaczego kontrahent nalega na zawarcie polisy OC zawodowej (Professional Indemnity)? Czy musisz spełnić wszystkie wszystkie wymogi ubezpieczeniowe? Jak to zrobić? Dowiedz się, jakie ubezpieczenie wybrać oraz przed czym będzie cię ono chronić.  

Wymogi kontraktowe w umowach w branży IT 

Wymogi kontraktowe to temat, który dla wielu osób pracujących w branży IT stanowi źródło stresu. Specjalistyczny język zastosowany w umowach sprawia, że interpretacja kolejnych zapisów bywa skomplikowana.  

Przygotowaliśmy spis najważniejszych przykładowych wymogów, które znajdują się w umowach – zarówno w Europie, jak i USA.  

Na początek warto zaznaczyć, że niektóre wymogi charakterystyczne dla kontraktów z USA są niemożliwe do spełnienia w Europie ze względu na inne prawodawstwo. To jednak nie wyklucza możliwości podpisania umowy z kontrahentem zza oceanu. 

Dlaczego to takie ważne, czyli skąd się biorą wymogi? 

Wymogi kontraktowe dotyczące ubezpieczeń stanowią dwustronne zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami i wynikającymi z nich kosztami. Dla kontrahenta są gwarancją, że praca, którą zamawia zostanie zakończona zgodnie z założeniami, a dla kontraktora – pewnością, że w razie problemów wynikających np. z błędu czy opóźnienia, nie będzie musiał płacić za ich naprawienie z własnej kieszeni.  

Należy pamiętać, że ubezpieczeniem, która w branży IT chroni najbardziej kompleksowo, jest polisa OC zawodowej (ubezpieczenie programisty czy spółki IT).

Podzielimy wymogi na kilka odrębnych części: 

 • Professional Liability/Errors & Omissions 

OC zawodowe – główne, najważniejsze ubezpieczenie w branży IT. Zapewnia kompleksową ochronę na wypadek roszczeń związanych z błędami w pracy, pominięciem, przekroczeniem, uchybieniem. Pozwala też chronić się przed konsekwencjami związanymi z przekroczeniem daty oddania projektu. Pokrywa nawet koszty niezbędne do oceny zasadności roszczeń, a więc m.in. koszty sądowe.  

OC zawodowe dla IT zapewnia ochronę na wypadek naruszenia technologicznego, naruszenia praw własności intelektualnej, nieuczciwości, naruszenia związanego z działalnością medialną. W wielu przypadkach można je dodatkowo rozszerzyć, by uzyskać jeszcze bardziej kompleksową ochronę.

To ubezpieczenie kupisz 100% online na naszej stronie.

Bez problemów, bez marnowania czasu. 

 • Ubezpieczenie Cyber/Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych/Cyber Liability Insurance/Cyber Risk Insurance 

Ubezpieczenie Cyber często jest połączone z ubezpieczeniem OC zawodowym. Zapewnia ono ochronę przed, m.in., skutkami ataków hakerskich (z włączeniem utraconych korzyści i zwiększonych kosztów prowadzenia działalności). W przypadku posiadania polisy Cyber ubezpieczyciel pokryje również koszt wynajęcia śledczych informatyków oraz zespołu prawników i zespołu PR wyszkolonego w zakresie zarządzania kryzysowego.

Ubezpieczenie Cyber kupisz online na UbezpieczenieIT.pl.

W kilku krokach, bez skomplikowanych wniosków. 

 • Commercial General Liability: Including coverage for bodily injury, property damage, premises-operations, personal injury, and advertising injury, contractual liability, completed operations and product liability insurance coverage, on an occurrence basis with personal injury endorsement and broad form property damage coverage included. 

Mowa tutaj o ubezpieczeniu znanym w Polsce jako OC ogólne/OC działalności gospodarczej. Jego zadaniem jest ochrona przed roszczeniami wynikającymi z uszkodzenia mienia oraz szkód osobowych. Koszt ubezpieczenia wynosi około 2-5 tys. USD w zależności od tego, czy jest to oferta z Polski, czy oferta zagraniczna, np. z Wielkiej Brytanii.

Kupisz na naszej stronie. 100% online! 

 • Workers’ Compensation/Employers Liability Insurance: Including occupational disease and employer’s liability insurance coverage. 

Worker’s Compensation i Employer’s Liability to ubezpieczenia obowiązkowe w USA. Pierwsze z nich to niejako odpowiednik polskich ubezpieczeń społecznych. Co do drugiego ubezpieczenia – jego funkcję może spełniać klauzula OC pracodawcy (Employer’s Liability), która jest rozszerzeniem dobrowolnego ubezpieczenia OC działalności, czyli Public/General Liability. Chronią one m.in. przed wypadkami w pracy – poślizgnięcie się na śliskiej podłodze, upadek z wysokości, czy – zalanie laptopa. Ryzyko takich zdarzeń w spółkach IT jest jednak niewielkie. 

PODSUMOWANIE: 

W Polsce nie sposób uzyskać ubezpieczenia Worker’s Compensation – wynika ono bezpośrednio z ustawodawstwa USA.  

Jesteśmy w stanie natomiast pozyskać Employer’s Liability – to dodatkowy koszt rzędu 1-2 tys. USD. Ryzyko szkody i, co za tym idzie, roszczenia jest bardzo niskie. 

 • Umbrella Liability/Excess Liability Insurance 

Tak zwane ubezpieczenie parasolowe – jest to dodatkowa ochrona w sytuacji, gdy limit pierwotnej polisy zostanie wykorzystany. Można powiedzieć, że Umbrella Liability to bonusowa polisa, która zapewnia “ochronę od niewystarczającej ochrony”. Zwiększa limity wszystkich innych ubezpieczeń do określonej w polisie kwoty. 

Koszt takiego ubezpieczenia jest dość wysoki – przy limicie 5-8 mln. USD może zwiększyć ostateczną cenę polisy nawet o 50%.  

 • Comprehensive Crime Policy/Fidelity Bond  

To stosunkowo rzadko występujący wymóg – niemniej czasem pojawia się w umowach. Chroni ubezpieczonego przed roszczeniami związanymi z nieuczciwością pracowników.  

Do wymogów formalnych występujących w umowach z kontrahentami zaliczamy też: 

 • Posiadanie ratingu A przez ubezpieczyciela 
 • Zrzeczenie się subrogacji 
 • Primary Policy 

Na co zwrócić uwagę przy analizowaniu zapisów kontraktowych? 

Podczas analizy prowadzącej do spełnienia wymogów kontraktowych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.  

 1. Po pierwsze – jak już wspomnieliśmy – nie wszystkie wymogi z USA muszą i mogą być spełnione w Europie. Niektóre z wymaganych przez kontrahentów zza oceanu ubezpieczeń w ogóle nie funkcjonuje na gruncie europejskim, są to np. Worker’s Compensation czy Automobile Liability. 
 2. Po drugie – kolejną z różnic między rynkami jest wymóg dotyczący sumy gwarancyjnej czy też limitu odpowiedzialności. W USA najczęściej występują limity dotyczące poszczególnego, pojedynczego zdarzenia (per occurrence, per loss, per claim, each and every loss, for each claim), podczas gdy w Europie określa się często również limit na wszystkie zdarzenia łącznie (per occurrence and annual aggregate; per claim and in the aggregate; for each claim and in annual aggregate). Na rynku europejskim nie ma możliwości pozyskania ubezpieczenia “na każde zdarzenie”. Odpowiednia argumentacja i wyjaśnienie problemu kontrahentowi w większości przypadków pozwala dojść do porozumienia. 
 3. Po trzecie – warto zwrócić uwagę na różnice między poszczególnymi produktami ubezpieczeniowymi w USA i w Europie. W przypadku ubezpieczenia OC amerykańscy kontrahenci wymagają często dodatkowego rozszerzenia OC działalności o klauzulę dotyczącą IT. W warunkach rynku polskiego nie ma to jednak większego sensu – taka klauzula nie chroni usług IT, a wyłącznie fizyczne i materialne produkty. Pełną ochronę w tym zakresie zapewnia z kolei ubezpieczenie OC zawodowe. 

SPRAWDŹ

Jak wygląda 5 kroków do pełnego bezpieczeństwa

Podsumowanie  

To oczywiście wyłącznie część wymogów, które można znaleźć w umowach z kontrahentami z USA czy Europy. Spełnienie większości z nich nie powinno stanowić problemu. Na naszej stronie internetowej w kilka sekund obliczysz składkę za ubezpieczenie OC zawodowe dla IT, które będzie kompleksowo chronić twoją pracę przed potencjalnymi roszczeniami ze strony kontrahentów. W razie potrzeby ubezpieczenie możesz rozszerzyć o OC ogólne, ubezpieczenie Cyber oraz terytorium USA i Kanady.

Picture of Joanna Mucha

Joanna Mucha

Założycielka i CEO ubezpieczenieit.pl.

Specjalistka ds. ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Przez wiele lat pracowała z klientami z sektora IT jako brokerka ubezpieczeniowa. Od podszewki poznała ich problemy i potrzeby.

Żeby na nie odpowiedzieć, stworzyła Ubezpieczenia IT – pierwszy w Polsce serwis do w pełni zdalnego zakupu ubezpieczenia branżowego.

Odwiedź profil na LinkedIn

Spis treści

Jeszcze nigdy nie było to tak proste